BIO a RAW produkty z ekologického hospodárstva : obchodBIOKde nás nájdete

Čo je biopotravina a bioprodukt?

Čo je to bioprodukt ?
Bioprodukt je produkt ekologického poľnohospodárstva, ktorý môže byť rastlinného alebo živočíšneho pôvodu, napr. pšenica, raž, strukoviny, zelenina, ovocie, mlieko, bylinky, mäso... V užšom zmysle slova je bioprodukt vlastne surovina, z ktorej sa následne ďalším spracovaním vyrábajú biopotraviny, biodrogéria a ďalšie druhy biotovaru.

Čo je to biopotravina ?
Biopotravina je potravina, ktorá je vyrobená iba z bioproduktov a s použitím výlučne povolených zložiek, prídavných látok a technologických postupov, ktoré sú ustanovené platnými zákonmi, napr. múka, chlieb, šaláty, müsli, mäsové a mlie?ne výrobky...

Čo je ekologické poľnohospodárstvo ?
Hlavným princípom ekologického poľnohospodárstva je pestovať rastliny v súlade s prírodou. Eko farmári nepoužívajú priemyselné hnojivá, ochranné chemické prostriedky ani geneticky modifikované organizmy. Pôda sa hnojí kompostom, maštalným hnojom a zeleným hnojením (zelená hmota rastliny sa zapracuje do pôdy). Výživa pôdy sa zabezpečuje aj správnym striedaním plodín v osevnom postupe. Správnym osevným postupom sa zabezpečí aj to, že rastliny sú silné a odolnejšie voči chorobám a škodcom. Snahou je aj vyberať odrody, ktoré sú voči chorobám a škodcom odolné, teda dopestovať plodiny bez nutnosti používať chemické postreky, pri zodpovednom rešpektovaní citlivej rovnováhy životného prostredia.

Ako rozpoznať pravé, certifikované BIO/EKO-produkty ?
Označovanie výrobkov ako 'BIO' alebo 'EKO' je povolené len na základe certifikátu vydaného certifikačným orgánom. Priamo v názve potraviny môže byť taktiež uvedené „bio“ alebo „eko“ a údaj o ekologickom, organickom, biologickom alebo prírodnom spôsobe poľnohospodárskej výroby (napr. produkt ekologického poľnohospodárstva).


Treba si však dať pozor na zavádzajúce označenia. Správne môžu byť takto označené len biopotraviny a ekoprodukty, na ktoré kontrolný orgán vydal osvedčenie a udelil príslušnú značku (viď nižšie).

Označovanie pre slovenský trh je nasledovné:
písomnou skratkou 'BIO', alebo 'EKO' a nižšie zobrazeným grafickým znakom

slovami 'VYPRODUKOVANÉ V EKOLOGICKOM POĽNOHOSPODÁRSTVE'
číselným kódom certifikačného orgánu
Na slovenskom trhu sa bežne dajú kúpiť aj biopotraviny a bioprodukty z českej republiky, ktoré musia byť povinne označené týmto logom:
Od 1. júla 2010 sa novým ekologickým európskym logom "eurolist" musia označovať všetky predbalené biopotraviny v Európskej únii. Používanie nového loga sa riadi nariadením Európskej komisie (EK) z 24. marca 2010.

zdroj: http://www.biospotrebitel.sk/biopotraviny-bioprodukty/oznacovanie-bioproduktov.htm


Značky

Značky, ktoré u nás nájdete

V našom obchode ponúkame rôzne značky tej najlepšej kvality. Pokiaľ neviete akú si vybrať, alebo skôr aký produkt, neváhajte nás kontaktovať. Sme tu pre Vás. Všetky značky.
Annemarie Borlind
Bauckhof
Benecos
Berief
Bio4you
Biobon
Bioharmonia
Biomila
Biona
country life

WELCOME TO OUR WONDERFUL WORLD

Did you know that we ship to over 24 different countries

Login with Facebook

WELCOME TO OUR WONDERFUL WORLD

Did you know that we ship to over 24 different countries

Register with Facebook

WELCOME TO OUR WONDERFUL WORLD

Did you know that we ship to over 24 different countries

Please enter the email address you used to register. You will receive a temporary link to reset your password.